تبليغات X
تابستان
تاريخ : 12 اسفند 1396 | 15:29 | نویسنده : رویا | بازدید : 414

اثر مطرح ديگر اين دوره، «التفاصيل» فريدون توللى است كه سه دوره را طى مى كند. توللى ابتدا با زبان مزاح و بيشتر در قالب فكاهى در نشريات غيرحزبى و سپس با طنزى كه وابستگى مرامى در آن به روشنى ديده مى شود و دوره سوم با طنزى كه رنگ هجو حزب توده را دارد، در نشريات گوناگون، التفاصيل را چاپ مى كند. نوشته هاى او، مثل ديگر آثار دهه بيست، داراى زبانى مستقيم و خطابى است ولى قالب آفرينى و توجه به ادبيت اثر طنز، آن را از بسيارى از نمونه هاى مشابه متمايز مى سازد. توللى قالب تعريف، تاريخ نويسى، تذكره نويسى، سفرنامه و حكايت نويسى را در اين اثر به كار مى گيرد و با نگاهى عميق، ريشه ياب و كاونده، مسائل روز را به طنز مى گيرد. طنز او، بازتابى از التهاب دوره دهه ۲۰ است: ملغمه اى از هجو، هزل و طنز كه گاه يكسره جدى مى شود و لحن دشنام به خود مى گيرد و گاه به عميق ترين طنزهاى دوره معاصر پهلو مى زند.

امتیاز : 2


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 12 اسفند 1396 | 15:23 | نویسنده : رویا | بازدید : 368
در مناطقی که بارندگی سنگین همراه با باد است، فصل مرطوب فصل موسمی نام دارد. در فصل مرطوب اقلیم ساوان و اقلیم موسمی گرمای روز و توده هوای مرطوب از پیش موجود در طول روز منجر به فعالیت طوفان تندری می‌شود و به خاطر همین بارندگی در فصل مرطوب اغلب در اواخر بعدازظهر یا سرشب روی می‌دهد. این سازوکار همچنین موجب می‌شود که بیشتر بارندگی روزانه در چند دقیقهٔ نخست بارندگی و به صورت رگبار ببارد، پیش از این که طوفان به مرحلهٔ پوشنی برسد.

بیشتر مناطق دارای فصل مرطوب از یک فصل مرطوب برخوردارند، ولی منطقه‌های گرمسیری ای نیز وجود دارند که ممکن است دو فصل مرطوب را تجربه کنند.

در مورد اقلیم مدیترانه‌ای وضعیت تفاوت دارد. در غرب ایالات متحده در فصل سرد از سپتامبر تا اواخر مه چرخندهای فراگرمسیری به دلیل حرکت جریان جتی، از اقیانوس آرام به سوی جنوب به درون خشکی حرکت می‌کنند. این تغییر در جریان جتی بیشتر بارش سالانهٔ منطقه را با خود به همراه می‌آورد و همچنین شرایط را برای باران‌های سنگین و سیستم کم فشار نیرومند پدیدمی‌آورد. شبه جزیرهٔ ایتالیا از این لحاظ شباهت بسیاری به غرب ایالات متحده دارد.

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 12 اسفند 1396 | 15:23 | نویسنده : رویا | بازدید : 352
فصل مرطوب یا فصل بارانی به زمانی از سال می‌گویند که بیشتر میانگین بارندگی سالانه در آن زمان روی می‌دهد. این زمان معمولاً یک یا دو ماه به درازا می‌کشد. اصطلاح فصل سبز نیز گاهی به عنوان واژه‌گزینی خوشایند به وسیلهٔ مسئولان گردشگری منطقه به کار می‌رود. ناحیه‌های دارای فصل مرطوب در منطقه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری پراکنده هستند. طبق تعریف طبقه‌بندی اقلیمی کوپن برای اقلیم‌های گرمسیری، فصل مرطوب به ماهی می‌گویند که میانگین بارش آن ۶۰ میلیمتر یا بیشتر باشد. برخلاف اقلیم ساوان و موسمی، اقلیم مدیترانه‌ای دارای زمستان‌های مرطوب و تابستان‌های خشک است. اقلیم جنگل‌های بارانی بدون فصل خشک و مرطوب است، زیرا میزان بارندگی آنها در تمامی طول سال به یک اندازه است. برخی ناحیه‌هایی که دارای فصل‌های بارانی مهمی هستند در خلال فصل بارانی دچار یک وقفه رطوبت می‌شوند که این امر به این دلیل پیش می‌آید که منطقه همگرایی درون‌گرمسیری در میانهٔ فصل گرم به سوی قطب حرکت می‌کند. هنگامی که فصل مرطوب در خلال یک فصل گرم یا تابستان روی می‌دهد معمولاً بارش عمدتاً در اواخر بعدازظهر یا سرشب رخ می‌دهد. فصل مرطوب باعث می‌شود که کیفیت هوا و آب شیرین بهتر شده و رشد گیاهان به طور قابل توجهی افزایش یابد و همین شرایط در اواخر فصل به تولید محصول کشاورزی کمک می‌کند. همچنین سیل‌ها باعث می‌شوند که رودخانه‌ها از ساحل خود سرریز شده و حیوانات به زمین‌های بلندتر پناه ببرند. مواد غذایی خاک کاهش یافته و فرسایش خاک افزایش پیدا می‌کند. از آن جایی که فصل بارانی همراه با افزایش دما است، شیوع مالاریا نیز در منطقه افزایش پیدا می‌کند. حیوانات منطقه خود را با چنین شرایط مرطوبی سازگار کرده‌اند و راهبردهایی برای زنده ماند در این شرایط دارند. اغلب در فصل مرطوب کمبود غذا وجود دارد، زیرا در فصل خشک پیش از آن غذای کمی تولید شده است و در فصل مرطوب محصولات کشاورزی هنوز آمادهٔ بهره‌برداری نشده‌اند.

امتیاز : 2


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 12 اسفند 1396 | 15:19 | نویسنده : رویا | بازدید : 360
تابستان و تعطیل بودن ان فرصت مناسبی برای کسانی است که میخواهند جز مدرسه کار های دیگری انجام بدهند
همچون کلاس هایی غیر از کلاس مدرسه
مانند کلاس های اموزش زبان و یا کلاس های ورزشی
و البته بسیاری از دانش اموزان زرنگ در ایام تابستان برای درس هایی که در انها ضعیف هستند به کلاس میروند
تا سال تحصیلی را بدون هیچ مشکلی شروع کنند
تابستان فصل تعطیلات است فصل خوشگذرانی
معمولا اکثر مردم در اواخر تابستان یعنی شهریور ماه به مسافرت میروند
تابستان زمان مناسبی است برای استراحت که در اختیار ما دانش اموزان قرار میگیرد
بعد از یک سال تحصیلی سخت و بعد از امتحانات
تابستان زمان مناسبی برای استراحت و پرداختن به کارهای دیگه است
تابستان با اینکه گرمترین فصل سال است ولی باز هم در بسیاری از مناطق ایران سرد است

امتیاز : 2


طبقه بندی: ،
,

صفحه قبل 1 2 3 4 صفحه بعد